Dmitry Pleshkov – Anastasia Kulbeda from Russian Federation attained 1st place with 41.71 points ahead of Anton Skuratov – Alena Uehlin from Germany, who achieved 40.25 points. 3rd place was given to Valentin Lusin – Renata Lusin from Germany with 39.11 points. Congratulations to the winner of the medals.
The Finalists …
1st place: Dmitry Pleshkov – Anastasia Kulbeda / Russian Federation
See the video of the show “A Day To Remember”
See more photos at the gallery…
2nd place: Anton Skuratov – Alena Uehlin / Germany
See the video of the show “Can You Beat IT?”
See more photos at the gallery…
3rd place: Valentin Lusin – Renata Lusin / Germany
See the video of the show “Anastasia”
See more photos at the gallery…
4th place: Andrei Kitsun – Natallia Korsak / Belarus
See the video of the show “The Darkside”
See more photos at the gallery…
5th place: Semen Yatsenko – Anastasia Pashkeeva / Russian Federation
See the video of the show “Mermaid”
See more photos at the gallery…
6th place: Anton Belyayev – Antoaneta Popova / Canada
See the video of the show “50 Shades of Grey”
See more photos at the gallery…
7th place: Francesco Andreani – Francesca Longarini / Italy
See the video of the show “Games of Love”
See more photos at the gallery…
8th place: Alessandro DÀmora – Maria Gorelik / Italy
See the video of the show “The Gipsy Moon”
See more photos at the gallery…
9th place: Edgaras Baltaragis – Indre Kucinskaite / Lithuania
See the video of the show “Love and Hate”
See more photos at the gallery…
The Semi-Finalists
All videos in the standard semi-final rounds were taken by Dumitru Doga.
10th place: Mo Ran – Zhou Jie / China
See the video of the show “The Great Gatsby”
See more photos at the gallery…
11th place: Vitezlav Razek – Kristyna Muckova / Czech Republic
See the video of the show “Bonnie and Clyde”
See more photos at the gallery…
12th place: Jonathan Bouchard – Sophie Thomas / France
See the video of the show “Just A Message Of Hope”
See more photos at the gallery…
13th place: Shang Runze – Zhang Jiarui / China
See the video of the show “Alice in Wonderland”
See more photos at the gallery…
14th place: Budai Attila – Barna Lilla / Hungary
See the video of the show “Treason”
See more photos at the gallery…
15th place: Jan Kohout – Marika Kasalova / Czech Republic
See the video of the show “Grease”
See more photos at the gallery…
16th place: Roeland Schelfhout – Fauve Kessels / Netherlands
See the video of the show “Our World”
See more photos at the gallery…
17th place: Pomahazi Tamas – Varnai Zsofia / Hungary
There was no video taken from the semi-final round. Sorry!
See more photos at the gallery…